tag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post8132106092078969841..comments2015-07-17T13:38:44.747-07:00Comments on Mr Troy's Class: Fireworks DisplayJ Troyhttp://www.blogger.com/profile/18100745699735562330noreply@blogger.comBlogger11125tag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-45174830612251744412014-04-25T00:19:20.412-07:002014-04-25T00:19:20.412-07:00so...
Firstly we need to find out how much everyth...so...<br />Firstly we need to find out how much everything costs,<br /><br />If 1kg of sausages feeds 15 people, 240 divide by 15 = 16 so 16 x £5.20 = £83.20.<br />If a pack of bread rolls feeds 12 people, 240 divide by 12 = 20, 20 x 1 = £20. <br /><br />Now we need to calculate the two together to find how much money is spent on the food altogether so, £83.20 + £20 = £103.20.<br /><br />Next we need to find the percentages taken off the total money spent so,<br /><br />Firstly we need to take 35% of £103.20 which is £36.12<br />Then we to find 25% of £103.20 which is £25.80<br /><br />Finally we need to add them together which is £61.92 and then take it away from £103.20 which is £41.28, lastly because there are 8 organizers you divide £41.28 by 8 which is £5.16<br /><br />So the answer is The 8 organizers have to pay £5.16 each.<br />larsnoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-35192653242114285962014-04-24T14:28:32.821-07:002014-04-24T14:28:32.821-07:00First, 240/15 = 16 x £5.20 = £83.20.
Then 240/12 +...First, 240/15 = 16 x £5.20 = £83.20.<br />Then 240/12 + £83.20 = 103.20(total cost for food)<br />(35% of £103.20) + (1/4 of £103.20) = £61.92<br />£103.20 - £61.92 = £41.28/8 = £5.16<br /><br />The organizers have to pay £5.16 each. :)Hamzanoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-23667421124026733322014-04-24T13:55:59.354-07:002014-04-24T13:55:59.354-07:00Split the question in to bits.
SAUSAGES
240 peop...Split the question in to bits.<br /><br />SAUSAGES<br /><br />240 people/15=16x5.20=£83.20<br /><br />BREAD ROLLS<br /><br />240/12=20x£1.00=£20.00<br /><br />£20.00+£83.20=£103.20<br /><br />A business man pays a 1/4(known as 25%)so<br /><br />25%+35%=60%<br /><br />10%=103.2x6=619.20<br /> 5%=51.6x1=51.6<br /><br />619.20+51.6=670.8<br /><br />10%=103.2x4=412.8<br /><br />£412.80/8=£51.60<br /><br />So the conclusion is that each man has to pay £51.60Thusaninoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-10482217395048566182014-04-24T13:15:33.968-07:002014-04-24T13:15:33.968-07:00Rolls:
240 divided by 12 =20=£20.00
Sausages:
240 ...Rolls:<br />240 divided by 12 =20=£20.00<br />Sausages:<br />240 divided by 15=16<br />16 kg x5.20=£83.20<br />£83.20 +£20=£103.20-total cost for food<br />35%+25%=60%<br />The 8 organisers have to pay 40% of the total cost altogether.<br />40% of £103.20 is £41.28.<br />£41.28 divided by 8 is £5.16.<br />Each of the organisers have to pay £5.16.<br />Mahliqanoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-91185308270930137042014-04-24T09:12:51.549-07:002014-04-24T09:12:51.549-07:00240/15 = 16
16 x £5.20 = £83.20
240/12 = £20
£83.2...240/15 = 16<br />16 x £5.20 = £83.20<br />240/12 = £20<br />£83.20 + £20 = £103.20 (the total cost for the food)<br />35% of £103.20 = £36.12<br />1/4 (also one quarter or 25%) of £103.20 = £25.80<br />£36.12 + £25.80 = £61.92<br />£103.20 - £61.91 = £41.28<br />£41.28/8 = £5.16<br />£5.16 is how much each of the 8 organizers has to pay.<br />Poojanoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-67098139257135202802014-04-24T09:05:47.735-07:002014-04-24T09:05:47.735-07:00240/15=16 (kg of sausages needed)
£5.20 x 16= £83....240/15=16 (kg of sausages needed)<br />£5.20 x 16= £83.20 ( total cost of sausages)<br />240/12=20 (packs of bread rolls needed)<br />£1 x 20= £20 (cost of bread rolls)<br />£83.20 + £20= £103.20 ( total cost of hot dogs)<br />£103.20 x 35%= £36.12 ( committee contribution)<br />£103.20 x 1/4= £25.80 ( businesses man donation)<br />£36.12 + £25.80= £61.92 ( total money contribution)<br />£103.20 - £61.92= £41.28 ( remaining cost of the food)<br />£41.28 /8=£5.16 (money each of the 8 organizer has to pay to cover the cost of the food) <br />A=£5.16 <br />By YousefAnonymousnoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-67542035261423097942014-04-24T09:00:12.199-07:002014-04-24T09:00:12.199-07:00Excellent work Grace! Impressive...Excellent work Grace! Impressive...Anonymousnoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-45212110555181005812014-04-23T15:11:01.106-07:002014-04-23T15:11:01.106-07:00You have explained your calculations very clearly ...You have explained your calculations very clearly Grace. I am very impressed!J Troyhttps://www.blogger.com/profile/18100745699735562330noreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-44244240804633897282014-04-23T15:09:58.310-07:002014-04-23T15:09:58.310-07:00A very concise and correct calculation process Arv...A very concise and correct calculation process Arvin!<br />J Troyhttps://www.blogger.com/profile/18100745699735562330noreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-87202095225597372952014-04-23T11:32:45.676-07:002014-04-23T11:32:45.676-07:00£5.16 is the answer because:
240/15=16
£5.20x16=£8...£5.16 is the answer because:<br />240/15=16<br />£5.20x16=£83.20<br />240/12=£20<br />£20+£83.20=£103.20<br />35% of £103.20=£36.12<br />25% of £103.20=£25.80<br />£36.12+£25.80=£61.92<br />£103.20-£61.92=£41.28<br />£41.28/8=£5.16<br />ARVINnoreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-349420325791715469.post-19795965567178667912014-04-23T10:17:47.377-07:002014-04-23T10:17:47.377-07:00My answer is: each of the 8 organisers must pay £5...My answer is: each of the 8 organisers must pay £5.16.<br />My working out:<br /> <br />Sausages=240 people divided by 15 (the amount of people per kg of sausage)=16<br />16 kg is the amount of sausages needed: £5.20 x 16 = £83.20 <br /> <br />Rolls = 240 people divided by 12 ( the amount of people per packet of rolls)= £20<br /><br /> £83.20<br />+ £20.00 <br /> £103. 20 (the amount of money needed)<br /><br />10% = £10.32 10% x 3= £30.96 + 5% = £36.12 (Sports Club committee) <br />5% = £5.16 10% x 2 = £20.64 + 5% = £25.80 (Local Business)<br />35%+25%= 60% (40% remains) 10% x 4 = £41.28 ( 8 organisers)<br />£41.28 divided by 8 = £5.16<br />Gracenoreply@blogger.com